Česneková sezóna začíná.Česnek je již v prodeji tak neváhejte s objednávkou.Všechny druhy jsou pouze do vyprodání zásob.

Domů / přehled škůdců
Rady tipy a kalendář
Reference
 

přehled škůdců

Náš tým pro vás dal dohromady přehled  možných škůdců, kteří se nejčastěji vyskytují na vašich zahradách.

Mšice – Aphis

Rod Mšic obsahuje mnoho druhů, např:

  • mšice vojtěšková
  • mšice maková
  • mšice krušinová
  • mšice maliníková
  • mšice řešetláková
  • mšice jabloňová
  • mšice tavolníková
  • mšice americká
  • mšice vlnatka
  • mšice korovnice
  • a mnoho dalších, z nichž většina nemá ani česká druhová jména

Mšice jsou většinou velké 4-6 mm. Mají bodavěsavé ústní ústrojí.Na rostlinách tedy škodí sáním šťáv na podzemních i nadzemních částech rostliny. Za rok mají mšice 6-16 generací. Vajíčka mšic přezimují na rostlinách. Mšice ve většině případech žijí v symbióze s mravenci.

Sání způsobuje zakrslý růst, kadeření, svinování a změny ve zbarvení listů. Škodí i přenosem viróz (které jsou většinou neléčitelné) případně i vylučováním medovice. (sladký povlak na listech, na kterém se postupně rozrůstají houbové choroby a láká i mravence)

Pro ochranu se doporučuje postřiky střídat, aby se zamezilo tomu, že se mšice proti postřiku stane imunní. Mezi chemickou ochranu proti mšicím patří např. prostředky: MospilanSanium dříve Decis, Fast a Careo.

Při aplikaci na rostliny, které se konzumují je třeba dávat si pozor na ochrannou lhůtu, což je doba od postřiku po sklizeň. U chemické ochrany se jedná o dobu od 7-21 dní. Mezi výrobky s krátkou či nulovou ochrannou lhůtou patří prostředky: Rock effect nebo přezimující ŠkůdciProti mšicím a sviluškám (INPORO PS) ,NeemAzal ,Substral Naturen , Spruzit ,Neudosan a Biool.

  

Molice Aleyrodoidea

Molice jsou drobný bílý a okřídlený hmyz veliký asi 1-3mm. Mají bodavěsavé ústní ústrojí. Stejně jako mšice škodí sáním šťáv rostliny většinou zespodu listů. Nejčasteji se setkáme s druhem molice skleníková, molice bavlníková. Molice se rychle stávají odolnými vůči insekticidům, proto je třeba postřiky střídat. Molice jsou rovněž obtížně udržitelné pomocí biologického boje. V případě nebezpečí umí dobře skákat.

Následkem poškozování postupně celá rostlina uvadá, žloutne a dochází k deformaci a opadu listů. Škodí i znečišťováním rostliny medovicí (která snižuje účinnost postřiků) a přenosem některých virových chorob.

Mezi chemickou ochranu proti molicím patří např. prostředky: Mospilan,Sanium dříve Decis,Careo Ultra,Karate. Při aplikaci na rostliny, které se konzumují je třeba dávat si pozor na ochrannou lhůtu, což je doba od postřiku po sklizeň. U chemické ochrany se jedná o dobu od 7-21 dní. Mezi výrobky s krátkou či nulovou ochranou lhůtou patří prostředky: Rock effect nebo přezimující Škůdci ,NeemAzal, Spruzit ,NeudosanBiool.

   

Svilušky- Tetranychus

Svilušky jsou 0,5–0,7 mm velcí roztoči, většinou bělavě bezbarví nebo červenooranžoví. Nejznámější je sviluška Chmelová  (Tetranychus urticae), sviluška ovocná  (Panonychus ulmi). Někdy je za svilušku nesprávně považována nápadně červená Sametka podzimní Trombicula autumnalis). Roztoči sají na spodní straně listu, kde je lze obvykle vidět pomocí lupy.

Následkem poškozování rostliny vznikají na listech žlutavé a bělavé skvrnky připomínající plísňovou chorobu či chlorózu. Způsobuje usychání a svinování listu od krajů. Sviluška chmelová při přemnožení tvoří kolem listů husté pavučinky. Sviluška ovocná pavučinky nevytváří.

Mezi chemickou ochranu proti sviluškám patří např. prostředky: FLORAMITE, Nissorun 10 WP, Vertimec, KarateMezi biologickou ochranu patří např. prostředky : Proti mšicím a sviluškám (INPORO PS Neudosan, Spruzit, Biool.

  

Pilatky

Rod Pilatek obsahuje mnoho druhů. Mezi ty nejčastější patří např:

  • Pilatka řepková
  • Pilatka jablečná
  • Pilatka švestková
  • Pilatka třešňová
  • Pilatka smrková

 

Pilatky mají své larvy v zemi. Dospělci se kuklí v době květů, kdy je taky ideální doba na ošetření. Způsobují červivost plodů.

Mezi chemickou ochranu proti pilatkám patří např. prostředky: Decis nebo přípravek Červivost. Mezi biologickou ochranu patří např. prostředky: Spintor, NeemAzal

 

Jako prevence stačí sesbírat a vyhodit starší napadené plody a na podzim zrýt půdu kolem stromku a používat vápenatá hnojiva.


 

Pilatka švestková a třešňová

Larvy vyžírají dužinu plodů a způsobují předčasný opad plodů. Na každém plodu jsou 1-2 i 3 tmavé okrouhlé otvůrky. Larvy z vyžraných plodů přelézají do ostatních.

 

 

Pilatka jablečná

larvy vykusují chodbičku na povrchu plodů, z které vzniká charakteristické zkorkovatění na povrchu plodu. Později se larvy prokusují dovnitř plodu a způsobují tzv. červivost plodů.


 

Vrtule třešňová - Rhagoletis cerasi

Dospělí jedinci mají délku okolo 4 mm, larvy měří až 6 mm. Hlava je žlutá, tělo černé se žlutými skvrnami, křídla jsou průhledná s čtyřmi tmavými pruhy. Přezimuje zakuklená v půdě.

Dospělci létají v květnu a červnu, kdy kladou vajíčka do dozrávajících plodů. Následkem poškozování plody měknou a jsou ´´červivé´´ vrtule  dokáží zníčit celou úrodu.

Je možné na strom umístit lepové desky při prvním výskytu vrtulí cca v době začátku kvetení je možné ošetřit postřikem.

Mezi chemickou ochranu proti vrtulím patří např. prostředky: Mospilan,Decis protech,Careo Ultra, Spintor Při aplikaci na rostliny, které se konzumují je třeba dávat si pozor na ochranou lhůtu což je doba od postřiku po sklizeň u chemické ochrany se jedná o dobu od 7-21 dní.Mezi výrobky s krátkou či nulovou ochranou lhůtou patří prostředky: Rock effect nebo přezimující Škůdci ,NeemAzal,


 

Vrtalka

  

 

Dřepčíci- Psylliodes

Dřebčíci jsou 2-4mm velcí černí někdy černo-žlutý  broučci.Při ohrožení jsou schopni odskočit až na vzdálenost 1. metru. Brouci se líhnou v červnu a červenci kdy vylézají ze země proto je tento čas ideální k ochraně.

Dřepčíci škodí převážně na jaře vykousáváním dírek do listu převážně na brukvovité zelenině  (tzn.:ředkvičky,křen ,mangold,kedlubna,kapusta, ,čínské zelí a další) ,Lichořeřišnici někdy i na balkonových rostlinách.

Mezi chemickou ochranu proti dřepčíkům  patří např. Decis,Karate, Fast,Careo,Spintor

Jako prevenci  doporučujeme na podzim či na jae dezincekci půdy a jelokož dřepčíčí nemají rádi vlhko pomáhá i častá zálivka.

  

Květopas- Anthonomus

Dospělí brouci jsou 3,5-4,5 mm dlouzí.  Květopas má hlavu prodlouženou v nápadný nosec.Larvy klade do poupat převážně ovocných stromů a keřů jako jabloně,hrušně,maliny,ostružiny a jahody, kde pak škodí vykousáváním .Idelání doba pro ošetření je  v době rašení pupenů.

Škodí vykousáváním poupat které zasychají snižují tím úrodu.Dospělci pak v období května-června dále škodí na rostlině okusem listů a plodů.

Mezi chemickou ochranu proti dřepčíkům  patří např.: Decis, Karate, Fast, Careo. Při aplikaci na rostliny, které se konzumují je třeba dávat si pozor na ochranou lhůtu což je doba od postřiku po sklizeň u chemické ochrany se jedná o dobu od 7-21 dní.Mezi výrobky s krátkou či nulovou ochranou lhůtou patří prostředky:NeemAzal, Spruzit ,Neudosan ,Biool.

  

Housenky

Zavíječ zimostrázový - Cydalima perspectalis

Zavíječ je druh motýla kde škodí jeho housenky. Housenky jsou světle zelené, řídce ochlupené na hřbetu mají černé pruhy. Napadá převážně keře zimostrázu objevit se může ale i na Brslenu či Cesmíně. Housenky svůj žír začínají od středu keře.Nakousané listy odumírají a schnou, Housenky na rostlinách vytváří pavučinky s výtrusy. Celá rostlina často působí zcela seschlým dojmem. Při včasném zásahu lze rostlinu zachránit.

Při ochraně postřikem je důležité nastříkat postřik i do středu keře jelikož je většina postřiků kontaktních a Housenky jsou v keři dobře chráněné . Mezi chemickou ochranu proti Zavíječi  patří např.:Karate, Careo, Decis. . Mezi biologickou ochranu patří např.prostředky: Spintor, NeemAzal, Lepinox Plus

Jakoprevence  se doporučuje pravidelná prohlídka keřů ,kterou by jste měli provádět v době kdy jsou tyto škůdci aktivní tzn. Od března do října .

 

Červci – Coccoidea

Červci jsou bělavý neokřídlení asi 5mm velcí škůdci.Většinou jsou krytí býlímy voskovými vlákny připomínající vatu.Vetšinou škodí na řapících nebo žilnatině listů.Napadené rostliny se deformují  a zaostávají v růstu při přemnožení hynou .Červci vylučují medovici na které se mohou růst plísňové choroby. Někteří červci (především vlnatí) žijí i na kořenech rostlin.

Mezi červce patří i Druh Puklice

 Puklice

Puklice se objeví na žilnatině zespodu listů jejich těla jsou pokryty vyklenutým a většinou okrouhlým štítkem, který je v dospělosti pevný

Mezi chemickou ochranu proti červcům  patří např.: Careo, Decis, Karate , Mospilan, Nurelle u pokojových rostlin lze použit insekticidní tyčinky, které jsou vzároveň i jako prevence  a to např.: Provado care tyčinky , Careo tyčinky

 

Halčivec 

Jedná se o druh roztočů z čeledi vlnovníci (Eriophyidae) Napadá ovocné stromy jako Třešně,Višně,švestky,Blumy,Broskvoně,Mandloně a Nektarinky.

Na listech tvoří žlutavé až červené hálky připomínající strupy na listech.Uvnitř jsou 0,2mm dlouzí tetrapodní roztoči.Samičky roztočů přezimují pod šupinami půpenů a v krastlinách borky.Škodlivost na listech je zanedbatelná .Ke škodám dochází v případě napadení plodů.V případě kalamitního přemnožení je možné použít postřiky na bázi síry : Kumulus, Sulka