UPOZORNĚNÍ! Sezóna začíná a máme pro vás otevřeno PO-PÁ  8-18:00 SO-NE 9-17

Domů / přehled chorob
Rady tipy a kalendář
Reference
 

přehled chorob

Náš tým pro vás dal dohromady přehled  možných chorob , které se nejčastěji vyskytují na vašich zahradách.

Plíseň šedá - Botrytis cinerea

Plíseň šedá patří mezi houbové choroby napadá zejména oslabené rostliny a to ve všech fázích vývoje a bez výběru druhů . Převážně však napadá maliny,jahody, vinou révu,růže a rajčata.

Napadá jak stonky tak i plody rostliny .Na rostlině tvoří vodnaté, měkké  skvrny které postupně hnědnou  a pokrývají se šedým povlakem plodnic. Plíseň šedá se šíří především ve vlhkém prostředí, nebo za deštivého počasí. 

Prevence :

Včasná likvidace posklizňových zbytků a rostlinného odpadu . Výsadba s dostatečným rozestupem (sponem) . Nepřehnojovat dusíkem . Půdu v pařeništích a skleníku dezinfikovat např. dusíkatým vápnem . Napadené rostliny a nebo jejich části hned odstranit .Preventivní ošetření u potencionálně ohrožených rostlin fungicidy.

Ochrana :

Pro chemickou ochranu doporučujeme postřiky : Dithane ,Mythos ,Ortiva ,Plíseň STOP ,Plíseň šedá na jahodách ,Switch ,Teldor , MAGNICUR QUICK. Pro biologickou ochranu doporučujeme : VitisanNATURA Bylinková směs na plísně, Bioton a Bioan

  

Plíseň okurková

Plíseň okurková napadá všechny druhy a typy okurek,cuket,dýní ale i melounů.. Na listech vznikají žlutozelené skvrny, které jsou u některých odrůd ohraničené listovými žilkami a u jiných jsou rozptýlené. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou. Postup a šíření choroby podporuje vlhké počasí a výskyt rosy.I

S ošetřením je nutné začít preventivně, t.j. od konce června. V průběhu sezóny ošetřujeme postřiky  s dodržením ochranných lhůt před sklizní. I po ošetření na rostlinách zůstávají skvrny po nárůstu nových již nenapadených listů doporučujeme napadené odstranit.

Pro chemickou ochranu doporučujeme postřiky: Dithane ,Kuprikol ,Ridomil ,Acrobat ,Ortiva. Jako  biologickou ochranu bez ochranné lhůty můžeme požít :KP protekt ,Bylinková směs na plísně

  

Padlí – Erysiphales

Nejznámější druhy:

Padlí americké

Padlí révové

Padlí jabloňové

Padlí růžové

Napadá listy, pludy ale i květy rostliny .Tvoří bělavé až moučnaté skvrny někdy až celistvé povlaky. Narozdíl od plísní tato choroba po postřiku zcela zmizí.

Pro chemickou ochranu doporučujeme postřiky:Folicur,Kumulus, Kartahane ,Talent, Discus,Scala,Saprol

Pro biologickou ochranu doporučujeme :Bioan,Bioton,Mycol,Vitisan, Bylinková směs na plísně

 

  

Černá skvrnitost 

Napadá převážně růže ale i jiné druhy jako např révu nebo javor.Způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny.Skvrny postupně splývají a listy opadávají.

Důležitým faktorem v boji s touto chorobou je odstraňování jak napadených listů na rostlině, tak i sběr a likvidace opadaných listů. Choroba na nich totiž dokáže přezimovat. První postřiky provádíme od začátku června a následně pak v průběhu celé vegetace.

Pro postřik doporučujeme přípravky: Talent, Discus, Thiram , Dithane, Saprol

 

Bílá skvrnitost na jahodníku

 

Rez hrušňová- Gymnosporangium sabinae

Tato choroba má v cyklu hostitele a mezihostitele. Jako hostitele má většinu druhů Jalovců jako mezihostitele pak Hrušně.Napadá ale i jiné druhy jako jabloně a růže.

U jalovců se projevuje tvořením zduřenin a znetvoření větviček, připomíná rosolovitý oranžový chomáč. U hrušní se projevuje oranžovými až červenými skvrnami s žlutým ohraničením na listech ale i plodech .

Jako prevenci doporučujeme dodržovat izolační vzdálenost mezi jalovci a hrušněmi cca 150-200m .Vhodnou prevencí je i výběr rezistentních odrůd a kultivarů hrušní.

Ochrana by se měla provádět v době před květem a pak po odkvětu hrušní.Mezi chemickou ochranu doporučujeme tyto přípravky: Talent, Saprol, Dithane, Folicur,polyram, Discus, Scala,Tercel

    

Strupovitost jabloně-Venturia inaequalis

Strupovitost napadá listy ,plody i květy.Na listech tvoří sazovité skvrny a silně napadené listy opadávají.Plody jsou typicky strupovité často se deformují a někdy i praskají .

Jako prevence jelikož strupovitost přezimuje na napadených opadaných listech je potřeba listy sbírat a dále je nepoužívat

Ochranu  aplikujeme od konce dubna do konce května poté v době vegetace po sklizni .Mezi chemickou ochranu doporučujeme postřiky: Bellis, Discus, DithaneKumulus, Mythos, Polyram,Scala, Talent, Tercel, Thiram

  

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní je houbová choroba kterou způsobuje houba Palcatka broskvoňová (Taphrina deformans)jak už název napovídá napadá broskvoně, nektarinky a mandloně. Projevuje se krabacením a stáčením listů zbarvených do červenaze spodu litů se tvoří bělavý povlak. Na plodech pak tvoří skvrny připomínající strup.

Jako prevence slouží sbírání napadených listů 

Doba vhodná pro ošetření je z jara ve fázi nalévaní pupení a druhou dávkou v listopadu po opadu listů. Mezi chemickou ochranu doporučujeme postřiky na bázi síry :Champion, Sulka, Dithane

  

Moniliová spála a hniloba peckovin - Monilinia laxa

Tato houbová choroba napadá především meruňky a višně ,objevit se může i u třešní a švestek.Projevuje se postupným vadnutím a zasycháním listů které zůstávají na větvičce většinou na koncích větví ,vypadají jak spálené. Při napadení květů sesychají a zůstávají na stromě.stejný původce je i pro moniliovou hnilobu plodů. Projevuje se měknutím a hnědnutím slupky a dužiny plodů na zhnědlé části se vytvaří kruhovité bílé polštářky. Moniliová hniloba se objevuje i u jádrovin jako jabloň a hrušeň

Převencí je zběr napadených částí rostlin.

Jako ochranu doporučujeme tyto postřiky: Horizon, Kumulus, Signum,Talent,Teldor,

    

Kornatka - Červená nitkovitost trav (Laetisaria fuciformis)

Na travnatých plochám tvoří nepravidelné nažloutlé skvrny ve vlhkém prostředí se tvoří červené chomáčky což jsou vzdušná mycelia,  následně pak skvrny vysychají.

Příčinou může být nedostatek dusíku ,dlouhodobé či nepravidelné  zamokření a nedostatečné provzdušnění travnaté plochy.

Jako prevence je pravidelné sekání,hnojení,závlaha a minimálně 1 za rok vertikutace

Mezi chemickou ochranu doporučujeme postřik Ortiva s následným vyhrabáním a přihnojením.

 

Šarka  u švestek

Šarku bohužel léčit nelze. Dá se jí předejít pouze prevencí. Důležité je chránit stromy před mšicemi, protože právě hmyz je přenašečem virů

 

Nedostatky látek

Nedostatek vápníků:

Hořká pihovitost jablek

Hořkou pihovitost způsobuje nedostatek vápníků .Nejedná se o chorobu ale o fyziologický jev. Dužina pod pihami je hořká a kazí chuť jablka.

Prevence výskytu:

Zvýšení organické složky v půdě přidáním kompostu či organického hnojiva.

Nepřehnojovat stromy dusíkem volíme spíše hnojiva s vyšším obsahem vápníku jako ledek amonný s vápencem ,ledek vápenatý ,pro okamžitý příjem vápníku volíme přípravek wucal kalcium nebo harmonie vápník který lze aplikovat ve formě postřiku.

Nepřehnojujeme ani draslíkem ,který významně ovlivňuje příjem vápníku

Pravidelně alespoň jednou za 3 roky stromy vápníme mletým dolomitickým vápencem

 

Nedostatek vápníků u rajčat a paprik

Projevuje se šedanou až černou vpadlou skvrnou na špičce plodu.Tato porucha se může objevovat i v zemině která obsahuje dostatek vápníkův tomto případě záleží na vláze v půdě která ovlivnuje množství přijatelného vápníku.

Prevence výskytu:

Pravidelná a dostatečná závlaha v průběhu celé vegetace.

Dodžovaní vyrovného přísunu živin.

Nepřehnojovat dusíkem, draslíkem

Při počátečních projevech dodávat vápník  listovou aplikací ve formě postřiku použít můžeme postřik: wuxal,harmonie vápník

Napadené plody jsou již nevyléčitelné je dobré je z rostliny odstranit.

  

 Nedostatek železa

Chloroza listů u rododendronu

  • Nedostatek mikroprvků hlavně železa,vysoký obsah vápníku v půdě
  •